poniedziałek, 6 października 2014

Pigwówka z anyżemNalewka ma bardzo piękny bukiet aromatyczny. To kompozycja z gatunku zapachów letnich, pobudzająca i nienachalna, kojarząca się z końcówką lata. To wspomnienie ciepłych promieni, unoszącego się na wietrze babiego lata i ciepłego wiatru bawiącego się kosmykami włosów. Pochylając się nad kieliszkiem poczujemy pełen aromatu zapach owoców pigwowca jak i delikatną woń jabłka a gdzieś w tle błąka się miła woń cynamonu zaakcentowana delikatną nutką anyżu. Ten upajający aromat kusi i nęci. Daje obietnicę czegoś przyjemnego i zaskakującego. W smaku zharmonizowana, delikatna, po prostu przyjemna.Składniki:

2 ½ kg owoców pigwowca, 1 ½ l wódki 40 %, 1800 ml wody, 1 kg cukru, 1 laska cynamonu, 6 goździków, 5 gwiazdek anyżu.


Owoce myjemy, ściereczką usuwamy lepki woskowy nalot ( wycieramy owoce ). Kroimy na małe kawałki ( nie obierając ), razem z gniazdami nasiennymi. Owoce wrzucamy do emaliowanego garnka, zalewamy 300 ml wody, zasypujemy cukrem i dodajemy przyprawy ( cynamon wrzucamy w całości ).  Pigwowca gotujemy 5 minut na mocnym ogniu ( mieszając ). Następnie dolewamy 1 ½ l wody, zmniejszamy ogień i  gotujemy 2 godziny ( pod przykryciem ). Garnek odstawiamy do ostudzenia. Masę przecedzamy przez sito z gazą ( samo sitko nie wystarczy ). Chodzi o to aby odcedzić tylko płyn i aby nie przedostał się miąższ. Inaczej po zmieszaniu z wódką płyn nam się zetnie i powstanie galaretka. Tak wykombinowałam za pierwszym razem ;-). Pomyślałam, że skrócę sobie pracę bo przecież płyn i tak jest rzadki. Dodałam wódkę i niespodzianka!  
Otrzymany płyn dokładnie mieszamy z wódką i rozlewamy do butelek. Butelki zamykamy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na miesiąc aby nalewka dojrzała.


Butelki zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce na miesiąc aby nalewka dojrzała.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza