piątek, 4 października 2013

Wino różano-pigwowe

Sezon różany w pełni!

Składniki:

2 kg owoców dzikiej róży, 1 kg owoców pigwowca, 10 l wody, 3 kg cukru, drożdże tokaj z pożywką.


Wodę z cukrem zagotowujemy i studzimy. Owoce róży kilkukrotnie płuczemy w wodzie i osączamy a następnie przekręcamy przez maszynkę z sitkiem o dużych oczkach. Owoce pigwowca przekrajamy, pozbawiamy gniazd nasiennych i razem ze skórką kroimy w kostkę. Różę i pigwowca wrzucamy do butla, wlewamy syrop z wody i cukru, oraz 4 dni wcześniej rozrobione drożdże z pożywką ( według przepisu na opakowaniu ). Butel stawiamy w ciepłym miejscu na 6 tygodni. Do prawidłowego przebiegu fermentacji najwłaściwsza jest temperatura od 18 do 22 C, przy czym na początku fermentacji temperatura nastawu może dochodzić do 25 C. Naczynie napełniamy do 2/3 objętości. Butel musi być szczelnie zamknięty, aby chronić zawartość przed dostępem powietrza i drobnoustrojów. Ponieważ w czasie fermentacji wydziela się duża ilość dwutlenku węgla, który musi mieć ujście na zewnątrz, przez korek wprowadzamy do butla rurkę fermentacyjną, a miejsce wokół rurki zalewamy stearyną. Rurkę napełniamy wodą z dodatkiem spirytusu.

Po 6 tygodniach wino ściągamy a moszcz wyrzucamy. Butel należy napełnić prawie pod sam korek, aby pozostawić jak najmniej powietrza, sprzyjającego kwaśnieniu wina. Wino odstawiamy w chłodne miejsce na 1-2 tygodnie, a kiedy osad opadnie ściągamy rurką płyn, a osad wyrzucamy. Rozlewamy do butelek i odstawiamy na minimum 3 miesiące aby wino dojrzało. Wino zlane po ukończeniu fermentacji jest winem młodym i nie wykazuje jeszcze specyficznego smaku i aromatu, czyli nie ma tzw. bukietu. Powstaje dopiero w miarę jego przechowywania. Starzejąc się nabiera łagodnego smaku, traci smak surowizny i wytwarzają się w min związki chemiczne decydujące o bukiecie wina.

Z tego przepisu powstaje wino wytrawne, jeśli chcemy uzyskać wino słodkie, musimy dodać  więcej cukru, ale dopiero po zakończeniu fermentacji, kiedy wino już zlejemy, inaczej cukier zostanie przerobiony na alkohol. W tym celu bierzemy trochę wina, podgrzewamy i rozpuszczamy w nim cukier a następnie studzimy i mieszamy z pozostałym winem. Syrop dodajemy stopniowo, aż do uzyskania właściwego smaku.

Najwłaściwszym miejscem przechowywania butelek z winem jest piwnica o stałej temperaturze 10-12 C.4 komentarze:

 1. piękne zdjęcia, jak z jakiegoś magazynu kulinarnego!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak pięknie wygląda, że z największą przyjemnością wypiłabym kieliszeczek:) Kiedyś z pewnością wypróbuję przepis!

  OdpowiedzUsuń
 3. Po prostu: łał... Ależ to wino ma kolor...

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne zdjęcia, spokojnie mi wystarczą, nawet nie muszę pić tego trunku :-)

  OdpowiedzUsuń